Prvá očarí tónmi ovocia a závanom exotiky, druhá je zemitejšia a podmanivo horká. Jedno však majú spoločné. Šálku kvalitnej kávy si pripravíte z oboch.

Reč je o arabice a robuste, kávovej dichotómii. Viete, aký je medzi nimi rozdiel? Pohľad typu „arabica je neporovnateľne kvalitnejšia, robusta akurát na čistenie potrubí“ je zastaralý. Nepripravte sa o unikátny chuťový zážitok tým, že podľahnete predsudkom.

Arabica a robusta – rozdiely

Povedzme si čosi o tom, ako sa tieto druhy kávy líšia a aké sú ich charakteristiky. Na úvod stručná vizitka.

Kávovník arabský, latinsky coffea arabica, je najrozšírenejšou krovinou pestovanou na výrobu kávy. Pochádza z územia dnešnej Etiópie a odhadom 75% svetovej produkcie nášho obľúbeného nápoja je práve z tejto čeľade. V našej ponuke je typickým zástupcom arabicy čokoládovo-ovocná Kolumbia.

Kávovník mohutný, alebo coffea canephora/robusta je o poznanie menej rozšírený. Patrí mu približne štvrtinový podiel na svetovej produkcii kávy a jeho prapôvodným domovom sú dažďové pralesy Konga. Vlajkovou loďou robusty u nás je dymom zahalený Vietnam.

Rozdiely medzi oboma druhmi kávy vám priblížime v troch kategóriách – chuť, obsah kofeínu a podmienky pestovania.

  1. Chuť

Na úvod poznámka – chuť je výsostne subjektívnou charakteristikou. Je dôležité, aby si každý z nás našiel kávu, ktorá mu vyhovuje. Práve chuť je totiž dôvodom, prečo býva arabica v porovnaní s robustou označovaná ako kvalitnejšia. Na konci dňa však platí staré známe: proti gustu žiaden dišputát. Vychutnajte si šálku kávy vlastného výberu, ideálne v obklopení dobrých ľudí. Vtedy je svet v rovnováhe.

Arabica býva spravidla jemná, zamatová až sladká. Poteší sviežimi tónmi, napríklad ako naše Mexiko, ktoré v sebe kĺbi chuť lesného ovocia, višní a bielej čokolády. Vyznačuje sa vyššou aciditou než robusta. Vďaka tomu lepšie vyznejú jednotlivé zložky chuťového profilu. Ak chcete ochutnať 100% autentickú arabicu, siahnite po Etiópii. Čo už môže byť hodnovernejšie, než zástupca domoviny tohto druhu kávy? 

Na druhej strane chuťového spektra stojí robusta. Káva charakteristická zemitou horkosťou, ktorá je dedičstvom nižšej acidity a zhruba polovičného obsahu cukrov v porovnaní s arabicou. Nezriedka v nej môžete nájsť náznaky orieškov, napríklad mandlí, ale aj dymovo-drevnaté tóny, siahajúce až k whiskey. V portfóliu pražiarne Epera tróni zatiaľ jediný zástupca 100% robusty – vynikajúci Vietnam. 

Na káve je krásna aj pestrosť chuťových profilov. Uviedli sme len niektoré charakteristiky arabicy a robusty, ale možnosti a kombinácii je kvantum. Objavujte.

  1. Obsah kofeínu

Patríte aj vy k milovníkom, ktorých musí káva nakopnúť ako studená sprcha, ale stokrát príjemnejšie? Tieto riadky sú určené vám.

Z hľadiska obsahu kofeínu je jednoznačným víťazom robusta. Životabudiča je v nej minimálne dvakrát viac, než v arabice. Aj to je jedným z dôvodov len výraznej horkosti. Na 250 militrovú šálku robusty pripadá zhruba 260 miligramov kofeínu. Pre porovnanie ide o dvoj, niekedy dokonca až trojnásobne množstvo oproti energetickým nápojom.

Taká arabica je na kofeín o poznanie chudobnejšia. V 250 mililitrovej šálke je ho plus-mínus 100 miligramov. Keď k tomu prirátame vyšší obsah cukrov, niet sa čo čudovať, že arabica je chuťovo o poznanie jemnejšia, než jej etiópska sestra. 

  1. Podmienky pestovania

Rozdiel medzi arabicou a robustou spočíva aj v nadmorských výškach, respektíve podmienkach pestovania. Rovnako, ako pri víne, aj kvalita a chuť kávy sú ovplyvnené pôdou a klimatickými podmienkami regiónu, v ktorom kávovníky rastú.

Robusta, coffea canephora, je menej náročná rastlina. Najviac sa jej darí vo výške do 800 metrov nad morom, obľubuje ako dažďové pralesy, tak svahy a nížiny. Ako už názov napovedá, mohutnosť, robustnosť kávovníka je aj jeho výhodou. Vyznačuje sa mimoriadnou odolnosťou voči chorobám, hmyzu a škodcom a to aj vďaka vysokému obsahu kofeínu, ktorý pôsobí ako prirodzený pesticíd. Poradí si aj s priamym slnkom a menej výživnou pôdou. 

Najväčším producentom robusty na svete je Vietnam, nasledujú Brazília a Indonézia. 

Coffea arabica je náročná krovina. Vyžaduje si výživnú pôdu, v nadmorských výškach od 1200 metrov nad morom a viac. Často rastie na úpätí hôr pod stromami. Je to aj z toho dôvodu, že v porovnaní s robustou potrebuje arabica viac tieňa. Rastie spravidla v podmienkach, kde sa striedajú obdobia intenzívnych dažďov s nemilosrdným slnkom. Pestovať arabicu je náročné, avšak odmenou je delikátnosť a pestrosť chuťového profilu. 

Na čele rebríčka jej pestovateľov tróni Brazília, druhou je Kolombia a trojicu uzatvára africká Etiópia. 

Arabica vs. robusta – slovo záverom 

Rozdiely medzi arabicou a robustou sú komplexnejšie. Avšak tri kategórie, ktoré sme uviedli v tomto texte, postačia na to, aby si človek utvoril obraz. 

Zdrojom mnohých predsudkov o robuste je práve skutočnosť, že ide o nenáročný kávovník, ktorý plodí zrno s charakteristickou horkosťou. Už dávno však neplatí, že tento druh je vhodný akurát na výrobu instantnej kávy. 

Prémiové robusty sú čoraz vyhľadávanejšie a baristi s nimi radi experimentujú. Ich snahou je skrotiť horkosť a dať vyznieť jednotlivým chuťovým zložkám zrna. Nezriedka môžete naraziť na mix arabicy a robusty – napríklad aj v našom Bar Blende – v ktorom sa perfektne kĺbi lahodnosť prvej menovanej a sila druhej. 

O kvalitách arabicy snáď ani nie je potrebné hovoriť. Či už v našej ponuke siahnete po čokoládovej Guatemale, alebo korenistom Peru, odmenou vám bude chuťový zážitok na úrovni. 

Veríme, že kvalitná káva si svojich priaznivcov nájde sama. A najkrajšie na jej spoznávaní je pocit dobrodružstva, viažúci sa k objavovaniu chutí a podmanivých vôní. 

Vydajte sa na túto cestu spolu s nami.